Миодраг Матић

Школовање и образовање

Миодраг Матић рођен је у Сечој Реци код Косјерића, 1895 године. У родном селу је завршио основну школу, а гиманзију у Ужицу. Школовање је наставио на Учитељској школи у Јагодини, коју је завршио 1919. године. Специјализацију за наставника за децу са сметњама у развоју стекао је у Прагу у периоду од 1922-1923. године. У Ваљевском округу радио је као учитељ од 1923. до 1926. године.

Рад са децом и студентима

Свој рад са децом са сметњама у развоју започиње у Заводу за слепу и глувонему децу у Земуну и у тој установи остаје до 1947. године, када постаје професор на дефектолошком одсеку Више педагошке школе у Београду. Касније постаје руководилац дефектолошког одсека, а затим и директор Више педагошке школе. Након затварања Више педагошке школе у послератном периоду, интензивно је радио на отварању Више дефектолошке школе. Ужа специјалност професора Миодрага Матића била је логопедија, по којој је познат у балканским стручним круговима, ако и у Европи.

Достигнућа

• Носилац Ордена Светог Саве V реда за културно просветни рад између два рата;
  • Добитник награде Доситеј Обрадовић града Београда;
  • Добитник низа признања Удружења дефектолога Југославије;
  • Одликован је и Орденом заслуга за народ са златним венцем;
  • Први директор Више дефектолошке школе у Београду.