Алиса у земљи интернета
Денић Сања
Интернет је најмоћнији извор информација у историји људске цивилизације који мења све аспекте савременог живота. Једна од стваки коју је интернет променио је начин извођења наставе.
Пандемија Ковид-а 19 довела је до промена и целокупан образовни процес се у једном тренутку одвијао на интернету. Овакве околности довеле су до убразања дигитализације образовања и уочавања проблема којих до тада можда нисмо били свесни.
Наставници су се сналазили путем Zoom-a, Google учионица и разних других платформи које су им омогућавале реализацију наставе. У таквим условима проналажење дигиталних материјала је постао императив.
Као наставник/дефектолог који ради са ученицима са церебралном парализом нашла сам се пред изазовом проналажења адекватних дигиталних наставних материјала који су у складу са потребама ученика, као и начина добијања повратних информација о њиховим активностима и успешности у раду.
Поред тога, уочила сам и неопходност вођења рачуна о сигурности ученика на интернету, односно да материјал који прослеђујем ученицима не сме имати додатне линкове који их могу водити ка непримереним садржајима.
Била сам у великом проблему! Дакле, требао ми је велики број разноврсних дигиталних наставних материјала који ученике неће угрозити, а који ће их заинтересовати за рад.
Овај проблем сам решила прављењем својих дигиталних наставних материјала и да вам кажем нешто – директан рад са децом је лакши. У почетку је било веома тешко, требало је пронаћи алатке за израду материјала и савладати их. Грешака је било много, али сам се трудила да сваку грешку исправим у наредном материјалу.
Учећи путем покушаја и погрешака израдила сам један дигитални час за ученике са церебралном парализом који сам спремна да поделим са јавношћу. Грешке су и даље присутне и оне ће бити превазиђене даљим радом.
У наставној јединици „Сигурна комуникација“ активности ученика са церебралном парализом подразумевају самостално гледање видео клипова, као и играње интерактивних игрица. Активности имају за циљ да ученицима приближе потенцијалне опасности интернета и танку линију између виртуелног и стварног света учећи их како да препознају стварне особе од измишљених, како не би дошли у опасност.
Овај час вам је доступан на исти начин као и мојим ученицима. Ништа нисам мењала, слободно учествујте у свим активностима. Да би приступили часу кликните ОВДЕ.
Стручни текстови